Smrčanje ni bolezen, je zvočni pojav, ki nastaja v žrelu pri nekaterih ljudeh med spanjem. Pogostejše je pri moških kot pri ženskah in narašča s starostjo. Smrči povprečno 40 % moških in 20% žensk. V okoli 10 % je smrčanje tako hudo, da povzroči nastanek zastojev dihanja z resnimi posledicami.
Zanimivo je, da večina oseb, ki obiščejo zdravnika zaradi smrčanja, prihaja na pobudo zakoncev, ki jih njihovo ‘nočno žaganje’ moti. Prepričajo jih, da nadlegujejo bližnjo in daljno okolico, zato se želijo te nadloge znebiti. Nadležen hrup smrčanja seveda ni nepomemben, vendar pa je v resnici smrčanje predvsem težava tistega, ki smrči, saj ogroža njegovo zdravje in zmanjšuje kvaliteto njegovega življenja. Da bi to trditev razumeli, moramo smrčanje bolje spoznati.
Znani vzroki za nastanek smrčanja so:
- staranje (povešeno mehko nebo),
- prekomerna telesna teža,
- ovirano dihanje skozi nos,
- povečani mandlji in žrelnica (pri otrocih),
- brazgotine po operaciji mandljev,
- uživanje pomirjeval in alkohola pred spanjem,
- spanje na hrbtu (pomik mehkega neba nazaj).
Našteti vzroki ožijo dihalno pot in povzročijo:
- oteženo dihanje – zaradi povečanega upora v zgornjih dihalih so dihalne mišice in srčno -žilni sistem med spanjem obremenjeni, opravljajo hudo naporno delo v času, ki je sicer namenjen počitku in obnovi ‘telesne energije’.
- smrčanje - zvok smrčanja – je posledica (simptom) otežnega dihanja. Zaradi fizikalnih sprememb v žrelu (padec tlaka) nastanejo vibracije (predvsem) mehkega neba, ki povzročajo značilni zvok smrčanja. Smrčanje je torej glasno opozorilo, da je dihanje moteno!
- slabo spanje – je posledica oviranega dihanja, ki se kaže z nemirnim spancem, zbujanjem, morastimi sanjami in z prekomerno dnevno zaspanostjo, utrujenostjo, slabim počutjem, razdražljivostjo, glavobolom ter nesrečami pri delu in v prometu.
- v težjih primerih je smrčanje – oteženo dihanje - vzrok tudi za dolge zastoje dihanja , ki povzročajo bolezni srca in ožilja, povišan krvni pritisk, srčni infarkt, sladkorno bolezen in poslabšanje drugih, že prisotnih bolezni.